Analyzátory pro nanovlákna a netkané textilie
Stanovení u nanovláken a netkaných textilií
- Mechanické vlastnosti textilií univerzálními trhacími stroji,
- vlastnosti taveniny před jejím foukáním pomocí výtlačných plastometrů,
- velikost pórů v textiliích, membránách i filtrech ze snímků, porometry (viz níže) či adsorpcí plynů,
- průměr vláken z elektronových snímků (viz níže),
- měrný (specifický) povrch BET pomocí analyzátorů adsorpce plynů,
- barevnost a vzhled materiálu,
- kontaktní úhly, rychlost vsáknutí kapky a povrchovou energii,
- zkoušky hořlavosti a požární odolnosti,
- odolnost vláken a barev při světelné a klimatické expozici,
- testování účinnosti filtrace,
- čítače částic pro čisté prostory,
- osobní odběrová čerpadla a zvukové dozimetry pro hygienu práce.
Analyzátory vlastností nanovláken
Mezi základní vlastnosti jednotlivých vláken patří jejich průměr a materiálové složení. K vyhodnocení průměru nanovláken a jejich orientace nejčastěji slouží rastrovací elektronové mikroskopy. Pro průmyslové aplikace existují i specializované programy pro automatizaci tohoto vyhodnocení jako například FiberMetric dodávaný se stolními mikroskopy Phenom. Tento program umí vyhodnotit nejen průměr vláken, ale též distribuci velikosti pórů jak je ukázáno na obrázku níže.
Dále bývá u vláken vyhodnocen měrný povrch BET pomocí adsorpce dusíku za kryogenních teplot. Tato technika umožňuje charakterizovat větší množství vzorku najednou. Více se o ní dozvíte v článku Měrný povrch metodou BET.
Vlastnosti nanovlákenných textilií a jak je analyzovat
Mechanická pevnost textilií je jednou ze základních vlastností, které lze zkoumat pomocí trhacích strojů. Existují i specializované analyzátory od společnosti Labthink pro stanovení odolnosti proti roztržení.
Distribuci velikosti pórů ve filtrech i membránách lze efektivně stanovit pomocí kapalinové výtlačné porometrie. Typicky se vyrazí vzorek o průměru do 25 mm a vloží do držáku, navlhčí perfluorovaným rozpouštědlem a po zavření se začne zvyšovat tlak a vytlačovat kapalina z pórů. Výsledkem je křivka průtoku plynu proti tlaku, ze které se vypočítá distribuce velikosti pórů. Zároveň lze stanovit permeabilitu plynu či kapaliny. Více o této technice se dozvíte na stránce www.porometer.com.
Na kvalitu produkce a objemy prodeje má vliv také barevnost a stálost materiálu. K měření barevnosti a vzhledu textilií lze použít optických spektrofotometrů značky Konica Minolta, které vynikají nejlepší reprodukovatelností výsledků a mezipřístrojovou shodou na trhu. Testování degradace materiálu i barev lze urychlit pomocí komor pro sluneční simulaci s možností kondenzace vody a s postřikem.
Mezi doplňkové přístroje do výroby patří kontrola čistých prostor v podobě čítačů částic firmy Particle Measuring Systems. Pro hlídání hygieny pracovního prostředí ať již v podobě expozice pracovníků částicím, chemickým látkám či hluku nabízíme řadu přístrojů od firmy Casella. Dále je možné testovat též hořlavost materiálů různými přístroji od společnosti Fire Testing Technologies.